Vishay Semiconductor/Diodes Division SM15T12CA-M3/57T
SM15T12CA-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SM15T12CA-M3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO-214A
Datasheet Download
SM15T12CA-M3/57T.pdf
Availability of SM15T12CA-M3/57T
QUANTITY
SM15T12CA-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T12CA-M3/57T
Internal Part NumberEIS-SM15T12CA-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSM15T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)90A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T12CA-M3/57T
Related LinksSM15T12C, SM15T12CA-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM15T12CA-M3/57T Details Description
Related parts for SM15T12CA-M3/57T
RES 3.3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 500K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOLT OUT SER 8-UMAX datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 24SO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO262-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf