Vishay Semiconductor/Diodes Division SM15T12CAHE3/9AT
SM15T12CAHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SM15T12CAHE3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMC
Datasheet Download
SM15T12CAHE3/9AT.pdf
Availability of SM15T12CAHE3/9AT
QUANTITY
SM15T12CAHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SM15T12CAHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SM15T12CAHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SM15T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)90A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM15T12CAHE3/9AT
Related LinksSM15T12C, SM15T12CAHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM15T12CAHE3/9AT Details Description
Related parts for SM15T12CAHE3/9AT
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MIXER 800MHZ-1GHZ DWN 16QSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 39POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 16 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf