Stackpole Electronics Inc. SM2615FTR576
SM2615FTR576 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FTR576
Brief Description
RES SMD 0.576 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FTR576.pdf
Availability of SM2615FTR576
QUANTITY
SM2615FTR576 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FTR576
Internal Part NumberEIS-SM2615FTR576
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.576
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FTR576
Related LinksSM2615, SM2615FTR576 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FTR576 Details Description
Related parts for SM2615FTR576
CONN RECEPT/CAP 3POS .140MATE datasheet.pdf
CER RESONATOR 6.0MHZ datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GREEN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 125MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 38.5A TO220AB datasheet.pdf
POWER CABLE W/BRAKE 50M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 datasheet.pdf