Amphenol Industrial SM3106R-10SL-61S
SM3106R-10SL-61S picture photo
Mfg. Part Number
SM3106R-10SL-61S
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE SKT
Datasheet Download
SM3106R-10SL-61S.pdf
Availability of SM3106R-10SL-61S
QUANTITY
SM3106R-10SL-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of SM3106R-10SL-61S
Internal Part NumberEIS-SM3106R-10SL-61S
FamilyCircular Connectors
SeriesSM, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM3106R-10SL-61S
Related LinksSM3106R-, SM3106R-10SL-61S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SM3106R-10SL-61S Details Description
Related parts for SM3106R-10SL-61S
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 28.8VC SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 55VWM 98VC SMCJ datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1W 2516 WIDE datasheet.pdf