Stackpole Electronics Inc. SM4124FT16R5
SM4124FT16R5 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT16R5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.5 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT16R5.pdf
Availability of SM4124FT16R5
QUANTITY
SM4124FT16R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT16R5
Internal Part NumberEIS-SM4124FT16R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT16R5
Related LinksSM4124, SM4124FT16R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT16R5 Details Description
Related parts for SM4124FT16R5
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AMP RFIC LNA GAAS 5V SOT-363 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 475K OHM 1206 datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4"-50M BLACK datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 160VDC datasheet.pdf