Stackpole Electronics Inc. SM4124FT590R
SM4124FT590R picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT590R
Brief Description
RES SMD 590 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT590R.pdf
Availability of SM4124FT590R
QUANTITY
SM4124FT590R Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT590R
Internal Part NumberEIS-SM4124FT590R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT590R
Related LinksSM4124, SM4124FT590R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT590R Details Description
Related parts for SM4124FT590R
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 212V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16WQFN datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 1.5A 8SOIC datasheet.pdf