Stackpole Electronics Inc. SM4124FT6R98
SM4124FT6R98 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FT6R98
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.98 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FT6R98.pdf
Availability of SM4124FT6R98
QUANTITY
SM4124FT6R98 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FT6R98
Internal Part NumberEIS-SM4124FT6R98
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FT6R98
Related LinksSM4124, SM4124FT6R98 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FT6R98 Details Description
Related parts for SM4124FT6R98
SENSR OPTO REFL 12.7MM PANEL MNT datasheet.pdf
IC PCI-PCI BRIDGE 32-BIT 208LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM SOT23-6 datasheet.pdf
DIODE MODULE 60V 250A 2TOWER datasheet.pdf
IC OSC VCO 60MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf