Stackpole Electronics Inc. SM6227FT140R
SM6227FT140R picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT140R
Brief Description
RES SMD 140 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT140R.pdf
Availability of SM6227FT140R
QUANTITY
SM6227FT140R Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT140R
Internal Part NumberEIS-SM6227FT140R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT140R
Related LinksSM6227, SM6227FT140R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT140R Details Description
Related parts for SM6227FT140R
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RP BKA 22 SKT LIF CRIMP CONT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 511 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 95KHZ RRO 10UMAX datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T PCB NONSHORT datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf