Stackpole Electronics Inc. SM6227FT1R58
SM6227FT1R58 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT1R58
Brief Description
RES SMD 1.58 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT1R58.pdf
Availability of SM6227FT1R58
QUANTITY
SM6227FT1R58 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT1R58
Internal Part NumberEIS-SM6227FT1R58
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT1R58
Related LinksSM6227, SM6227FT1R58 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT1R58 Details Description
Related parts for SM6227FT1R58
CONN HEADER EH TOP 10POS 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A DPAK datasheet.pdf
RES 47 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC XTAL 622.08MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
PC BOARD datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf