Stackpole Electronics Inc. SM6227FT73R2
SM6227FT73R2 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT73R2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 73.2 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT73R2.pdf
Availability of SM6227FT73R2
QUANTITY
SM6227FT73R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT73R2
Internal Part NumberEIS-SM6227FT73R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package750
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT73R2
Related LinksSM6227, SM6227FT73R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT73R2 Details Description
Related parts for SM6227FT73R2
RES 1K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.8V SC-82AB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.35A 8VSSOP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS5493 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf