Stackpole Electronics Inc. SM6227FTR249
SM6227FTR249 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FTR249
Brief Description
RES SMD 0.249 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FTR249.pdf
Availability of SM6227FTR249
QUANTITY
SM6227FTR249 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FTR249
Internal Part NumberEIS-SM6227FTR249
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.249
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FTR249
Related LinksSM6227, SM6227FTR249 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FTR249 Details Description
Related parts for SM6227FTR249
IDC CABLE - MKC16A/MC16M/MKC16A datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 40POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 130POS .050" SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 550MW SOD323F datasheet.pdf