Vishay Semiconductor/Diodes Division SM6S17A-E3/2D
SM6S17A-E3/2D picture photo
Mfg. Part Number
SM6S17A-E3/2D
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO218AB
Datasheet Download
SM6S17A-E3/2D.pdf
Availability of SM6S17A-E3/2D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM6S17A-E3/2D Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6S17A-E3/2D
Internal Part NumberEIS-SM6S17A-E3/2D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesPAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)167A
Power - Peak Pulse4600W (4.6kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-218AB
Supplier Device PackageDO-218AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6S17A-E3/2D
Related LinksSM6S17, SM6S17A-E3/2D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM6S17A-E3/2D Details Description
Related parts for SM6S17A-E3/2D
RES SMD 619 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W +/-12V 83MA datasheet.pdf
090III 18P CAP ASSY GREEN datasheet.pdf
RES 464 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
KJL SERIES I datasheet.pdf
MICRO 100C S 20" YEL JACKS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf