Vishay Semiconductor/Diodes Division SM6T10AHE3/52
SM6T10AHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SM6T10AHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMB
Datasheet Download
SM6T10AHE3/52.pdf
Availability of SM6T10AHE3/52
QUANTITY
SM6T10AHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6T10AHE3/52
Internal Part NumberEIS-SM6T10AHE3/52
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SM6T, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.55V
Voltage - Breakdown (Min)9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6T10AHE3/52
Related LinksSM6T10, SM6T10AHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM6T10AHE3/52 Details Description
Related parts for SM6T10AHE3/52
IC MPU Z180 20MHZ 68PLCC datasheet.pdf
THY DL NEG 160MA 500A ESD MSO13 datasheet.pdf
IC BUFF DVR 20BIT LOW V 56TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 10POS DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
IC DATA SELECT/MUX 8x1 16TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 0606 datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 450-470MHZ 1/4W SFJ datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
LIGHT PIPE RA .150" 3MM RND FLAT datasheet.pdf