Vishay Semiconductor/Diodes Division SM8S22A-E3/2D
SM8S22A-E3/2D picture photo
Mfg. Part Number
SM8S22A-E3/2D
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 39.4VC DO218AB
Datasheet Download
SM8S22A-E3/2D.pdf
Availability of SM8S22A-E3/2D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SM8S22A-E3/2D Order Process
Ship out your order
Specifications of SM8S22A-E3/2D
Internal Part NumberEIS-SM8S22A-E3/2D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesPAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp39.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)168A
Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-218AB
Supplier Device PackageDO-218AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM8S22A-E3/2D
Related LinksSM8S22, SM8S22A-E3/2D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM8S22A-E3/2D Details Description
Related parts for SM8S22A-E3/2D
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO41 datasheet.pdf
CONDITIONER SGNL RAIL MNT AC/DC datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.25V SC59-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 10MM datasheet.pdf
CONN HOUSING GREEN datasheet.pdf
DAHT PIDG 20-16 datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf