Vishay Semiconductor/Diodes Division SM8S36HE3/2D
SM8S36HE3/2D picture photo
Mfg. Part Number
SM8S36HE3/2D
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218AB
Datasheet Download
SM8S36HE3/2D.pdf
Availability of SM8S36HE3/2D
QUANTITY
SM8S36HE3/2D Order Process
Ship out your order
Specifications of SM8S36HE3/2D
Internal Part NumberEIS-SM8S36HE3/2D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)114A
Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-218AB
Supplier Device PackageDO-218AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM8S36HE3/2D
Related LinksSM8S36, SM8S36HE3/2D Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SM8S36HE3/2D Details Description
Related parts for SM8S36HE3/2D
CONN HEADER .100 SINGL R/A 33POS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A TO220-3 datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 2" BLU 5X4' datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 28POS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf