Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J11AHE3/5A
SMA5J11AHE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J11AHE3/5A
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA
Datasheet Download
SMA5J11AHE3/5A.pdf
Availability of SMA5J11AHE3/5A
QUANTITY
SMA5J11AHE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J11AHE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J11AHE3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.5A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J11AHE3/5A
Related LinksSMA5J11, SMA5J11AHE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J11AHE3/5A Details Description
Related parts for SMA5J11AHE3/5A
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE PLUG 0.5MM 31POS COAX datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
APPLIANCE OUTLET/CABLE 10A 155 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH BLUE datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf