Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J12C-E3/61
SMA5J12C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J12C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 22VC SMA
Datasheet Download
SMA5J12C-E3/61.pdf
Availability of SMA5J12C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J12C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J12C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J12C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)22.7A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J12C-E3/61
Related LinksSMA5J12, SMA5J12C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J12C-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J12C-E3/61
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
LENS RED TRANSP MIDGET FLANGE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLIP SNWV SMD datasheet.pdf
FUSED MODULAR PROBE 0.5A/660V BR datasheet.pdf