Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J14C-E3/5A
SMA5J14C-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J14C-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMA
Datasheet Download
SMA5J14C-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J14C-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J14C-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J14C-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J14C-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J14C-E3/5A
Related LinksSMA5J14, SMA5J14C-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J14C-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J14C-E3/5A
CABLE FLAT FLEX 22POS 1MM 18" datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 6MA 24VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 43A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 0.07 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 448 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
UPPER HOUSING EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CONN COUPLER 30A 240V 22FT CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG IN BUSH datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS JAM NUT SKT datasheet.pdf