Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J15-E3/61
SMA5J15-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J15-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMA
Datasheet Download
SMA5J15-E3/61.pdf
Availability of SMA5J15-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J15-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J15-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J15-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J15-E3/61
Related LinksSMA5J1, SMA5J15-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J15-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J15-E3/61
CONN RING INSUL 22-18 AWG #6 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16-DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV 5V 8DIP datasheet.pdf
IC 4BIT SYNC BIN COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
20P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/O CLIP TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf