Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J15CHE3/61
SMA5J15CHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J15CHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMA
Datasheet Download
SMA5J15CHE3/61.pdf
Availability of SMA5J15CHE3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J15CHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J15CHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J15CHE3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J15CHE3/61
Related LinksSMA5J15, SMA5J15CHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J15CHE3/61 Details Description
Related parts for SMA5J15CHE3/61
CONNECTOR HEADER 24POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 200NS 28SOIC datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON X 1.9-2.65MM YEL datasheet.pdf
CABLE MICRO USB-A M-M 5M datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 3.1V 8-TDFN datasheet.pdf
19 CIR MTA-100 ASSY TAPE LF datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRAY 500' datasheet.pdf
ANT WHIP QW 1/4 2.4GHZ datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf