Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J18-E3/61
SMA5J18-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J18-E3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMA
Datasheet Download
SMA5J18-E3/61.pdf
Availability of SMA5J18-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J18-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J18-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J18-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J18-E3/61
Related LinksSMA5J1, SMA5J18-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J18-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J18-E3/61
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 270UH PC MT datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 32POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 20A datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 1.6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
TVS DIODE 38VWM 67.8VC DO13 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf