Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J18C-E3/5A
SMA5J18C-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J18C-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMA
Datasheet Download
SMA5J18C-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J18C-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J18C-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J18C-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J18C-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J18C-E3/5A
Related LinksSMA5J18, SMA5J18C-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J18C-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J18C-E3/5A
IC VREF SERIES 3V SOT23-6 datasheet.pdf
RELAY REED 3PST 500MA 12V datasheet.pdf
FILTER BANDPASS GSM/CDMA1810 MHZ datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 3A 16WQFN datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 4POS CRIMP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 240 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V JB 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.35A 182 MOHM datasheet.pdf