Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J20CA-E3/5A
SMA5J20CA-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J20CA-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA
Datasheet Download
SMA5J20CA-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J20CA-E3/5A
QUANTITY
SMA5J20CA-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J20CA-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J20CA-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.4A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J20CA-E3/5A
Related LinksSMA5J20, SMA5J20CA-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J20CA-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J20CA-E3/5A
CONN HEADER .100 SINGL R/A 30POS datasheet.pdf
VARISTOR 324V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAS 14BIT 2X4CH 36-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSR 1031FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf