Vishay/Dale TNPW0805953RBETA
TNPW0805953RBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805953RBETA
Brief Description
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805953RBETA.pdf
Availability of TNPW0805953RBETA
QUANTITY
TNPW0805953RBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805953RBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805953RBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805953RBETA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805953RBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805953RBETA Details Description
Related parts for TNPW0805953RBETA
RES SMD 23.7 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC16S/AE16G/X datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL MCBLM3S + ULINK-ME datasheet.pdf
PANEL CABLE MANAGER 3UNIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf