Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J20CA-E3/61
SMA5J20CA-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J20CA-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA
Datasheet Download
SMA5J20CA-E3/61.pdf
Availability of SMA5J20CA-E3/61
QUANTITY
SMA5J20CA-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J20CA-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J20CA-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.4A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J20CA-E3/61
Related LinksSMA5J20, SMA5J20CA-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J20CA-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J20CA-E3/61
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
FERRITE BEAD 45 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 85 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
1.25MM M/M 20POS 32AWG 150MM datasheet.pdf