Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J20HE3/5A
SMA5J20HE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J20HE3/5A
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMA
Datasheet Download
SMA5J20HE3/5A.pdf
Availability of SMA5J20HE3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J20HE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J20HE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J20HE3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J20HE3/5A
Related LinksSMA5J2, SMA5J20HE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J20HE3/5A Details Description
Related parts for SMA5J20HE3/5A
TRANSF ADSL 100:100 440UH SMT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 3.5A 8-SOIC datasheet.pdf
EVAL BOARD UPD5702TU 2.4GHZ datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.5V 30A datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A TO-247 datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 37POS SILVR SLDR datasheet.pdf