Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J22C-E3/61
SMA5J22C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J22C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 39.4VC SMA
Datasheet Download
SMA5J22C-E3/61.pdf
Availability of SMA5J22C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J22C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J22C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J22C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp39.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)