Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J26C-E3/5A
SMA5J26C-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J26C-E3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMA
Datasheet Download
SMA5J26C-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J26C-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J26C-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J26C-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J26C-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp46.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J26C-E3/5A
Related LinksSMA5J26, SMA5J26C-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J26C-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J26C-E3/5A
TRIAC SENS GATE 200V 1A DO214 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 58POS DUAL TIN datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 001 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
A/L UNIV HDR 20P VERT LG LAT HT datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf