Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J28C-E3/5A
SMA5J28C-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J28C-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 50VC SMA
Datasheet Download
SMA5J28C-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J28C-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J28C-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J28C-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J28C-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp50V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J28C-E3/5A
Related LinksSMA5J28, SMA5J28C-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J28C-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J28C-E3/5A
MOSFET N-CH 700V 6.2A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC DUAL PCMCIA PWR SW 30-SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
GDT 350V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20A 240W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
.5 FPC VT ZIF TYPE-A 26 CONT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 NF 5% 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf