Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J36CHE3/61
SMA5J36CHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J36CHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMA
Datasheet Download
SMA5J36CHE3/61.pdf
Availability of SMA5J36CHE3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J36CHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J36CHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J36CHE3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J36CHE3/61
Related LinksSMA5J36, SMA5J36CHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J36CHE3/61 Details Description
Related parts for SMA5J36CHE3/61
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
KIT ENCLOSURE FOR LP25/40 SERIES datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.5PF 10V 0201 datasheet.pdf
SWITCH DIP DPST SLIDE 1POS datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf