Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J40C-E3/5A
SMA5J40C-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J40C-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMA
Datasheet Download
SMA5J40C-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J40C-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J40C-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J40C-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J40C-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp71.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J40C-E3/5A
Related LinksSMA5J40, SMA5J40C-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J40C-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J40C-E3/5A
IDC CABLE - AKC16G/AE16G/AKC16G datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/GREEN datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.3A 6-HVSOF datasheet.pdf
WH TIP JK HORIZL PCB MNT .080 datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf