Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J40CHE3/61
SMA5J40CHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J40CHE3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMA
Datasheet Download
SMA5J40CHE3/61.pdf
Availability of SMA5J40CHE3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J40CHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J40CHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J40CHE3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp71.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J40CHE3/61
Related LinksSMA5J40, SMA5J40CHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J40CHE3/61 Details Description
Related parts for SMA5J40CHE3/61
FUSE BOARD MOUNT 250MA 63VAC/VDC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-QFN datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS VERT DIMM SLD datasheet.pdf
BOARD DEMO AMP CIRCUIT CGH40090 datasheet.pdf
IMPACT DC 3X10 GR SN datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
D-SUB FILTER 25POS IP67 datasheet.pdf