ST SMA6J28CA-TR
SMA6J28CA-TR picture photo
Mfg. Part Number
SMA6J28CA-TR
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 51.6VC SMA
Datasheet Download
SMA6J28CA-TR.pdf
Availability of SMA6J28CA-TR
QUANTITY
SMA6J28CA-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6J28CA-TR
Internal Part NumberEIS-SMA6J28CA-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSMA6J View All Specifications
SMA6J View All Specifications
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMA6J, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp51.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)68A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA (DO-214AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6J28CA-TR
Related LinksSMA6J2, SMA6J28CA-TR Datasheet, ST Distributor
SMA6J28CA-TR Details Description
Related parts for SMA6J28CA-TR
RES 5.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONN SCSI .085" MALE PCB 36POS datasheet.pdf
IC MULTIPLIER 4-QUADRANT 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 5A SLDR TERM datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
BKWY HEADER 30 SAU 12POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.8V SNT-4A datasheet.pdf