Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA6J8.5AHM3/61
SMA6J8.5AHM3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA6J8.5AHM3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 13.3VC DO-214AC
Datasheet Download
SMA6J8.5AHM3/61.pdf
Availability of SMA6J8.5AHM3/61
QUANTITY
SMA6J8.5AHM3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6J8.5AHM3/61
Internal Part NumberEIS-SMA6J8.5AHM3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)45.1A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6J8.5AHM3/61
Related LinksSMA6J8., SMA6J8.5AHM3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA6J8.5AHM3/61 Details Description
Related parts for SMA6J8.5AHM3/61
1 RU 1X16 1/2" D PANE datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 80A 690V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
MICROCLIP TEST CLIP PAIR B/R datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf