Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ11C-E3/61
SMAJ11C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ11C-E3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 20.1VC SMA
Datasheet Download
SMAJ11C-E3/61.pdf
Availability of SMAJ11C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ11C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ11C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ11C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp20.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.9A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ11C-E3/61
Related LinksSMAJ11, SMAJ11C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ11C-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ11C-E3/61
RES SMD 787K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
POT JOYSTICK 100K OHM datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf
END COVER datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS CABLE PIN datasheet.pdf