Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ11CAHE3/61
SMAJ11CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ11CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA
Datasheet Download
SMAJ11CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ11CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ11CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ11CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ11CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)22A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ11CAHE3/61
Related LinksSMAJ11C, SMAJ11CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ11CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ11CAHE3/61
TRIMMER 100K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HD 104P SER 90 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
A5E INDEX POSITION DRIVE SINGLE datasheet.pdf
LM 5.08/180/18 BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf