Micro Commercial Components (MCC) SMAJ12CA-TP
SMAJ12CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ12CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA
Datasheet Download
SMAJ12CA-TP.pdf
Availability of SMAJ12CA-TP
QUANTITY
SMAJ12CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ12CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMAJ12CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.1A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ12CA-TP
Related LinksSMAJ1, SMAJ12CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMAJ12CA-TP Details Description
Related parts for SMAJ12CA-TP
RES SMD 140 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP LG PANEL IND BLUE OIL TIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .102M 21POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 5NH 200MA 800 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf