Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ13A-M3/5A
SMAJ13A-M3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ13A-M3/5A
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO-214AC
Datasheet Download
SMAJ13A-M3/5A.pdf
Availability of SMAJ13A-M3/5A
QUANTITY
SMAJ13A-M3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ13A-M3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ13A-M3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ13A-M3/5A
Related LinksSMAJ13, SMAJ13A-M3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ13A-M3/5A Details Description
Related parts for SMAJ13A-M3/5A
KIT DEV ADS FOR MC9328MX21 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL BUFF 14-TSSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=75FT datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf