Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ13CAHE3/61
SMAJ13CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ13CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA
Datasheet Download
SMAJ13CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ13CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ13CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ13CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ13CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ13CAHE3/61
Related LinksSMAJ13C, SMAJ13CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ13CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ13CAHE3/61
CONN EDGECARD 160PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
USB CABLE datasheet.pdf
SNSW 10A SCRW NONE datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 2.7UH N87 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 15W datasheet.pdf