Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ14CA-M3/61
SMAJ14CA-M3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ14CA-M3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO-214AC
Datasheet Download
SMAJ14CA-M3/61.pdf
Availability of SMAJ14CA-M3/61
QUANTITY
SMAJ14CA-M3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ14CA-M3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ14CA-M3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.2A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ14CA-M3/61
Related LinksSMAJ14C, SMAJ14CA-M3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ14CA-M3/61 Details Description
Related parts for SMAJ14CA-M3/61
RES SMD 392 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 40V 120MA 4SSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 256POS 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 47-142V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 700mA Backlight PG-DSO-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf