Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ170HE3/5A
SMAJ170HE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ170HE3/5A
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 304VC SMA
Datasheet Download
SMAJ170HE3/5A.pdf
Availability of SMAJ170HE3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ170HE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ170HE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ170HE3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp304V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)990mA
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ170HE3/5A
Related LinksSMAJ17, SMAJ170HE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ170HE3/5A Details Description
Related parts for SMAJ170HE3/5A
SIDAC UNI SYM 4CH 75V 150A MS013 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.3PF 100V 0805 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOLOGIC CMOS SIDE LOOK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
LED COB WHT 13.5MM 3000K 90CRI datasheet.pdf
DSUB 62 F CRIMP HD CLIN CAD datasheet.pdf
500 TB PLU PLU 6-BEAM datasheet.pdf
FUSE 315A 1000V 2TN/110 AR UR datasheet.pdf