Vishay/Vitramon VJ0402D9R1DXBAC
VJ0402D9R1DXBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D9R1DXBAC
Brief Description
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D9R1DXBAC.pdf
Availability of VJ0402D9R1DXBAC
QUANTITY
VJ0402D9R1DXBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D9R1DXBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D9R1DXBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D9R1DXBAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D9R1DXBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D9R1DXBAC Details Description
Related parts for VJ0402D9R1DXBAC
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 2KB 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
OSCILLATOR VCSO CONFIGURABLE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IDC HEADER, 0.079" 12POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
220UF 100V 15X30MM 105C 10000H datasheet.pdf