Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ17AHE3/5A
SMAJ17AHE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ17AHE3/5A
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA
Datasheet Download
SMAJ17AHE3/5A.pdf
Availability of SMAJ17AHE3/5A
QUANTITY
SMAJ17AHE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ17AHE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ17AHE3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ17AHE3/5A
Related LinksSMAJ17, SMAJ17AHE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ17AHE3/5A Details Description
Related parts for SMAJ17AHE3/5A
CONN D-SUB RECEPT 50POS W/O CONT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf