Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ18A-E3/61
SMAJ18A-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ18A-E3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Datasheet Download
SMAJ18A-E3/61.pdf
Availability of SMAJ18A-E3/61
QUANTITY
SMAJ18A-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ18A-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ18A-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.7A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ18A-E3/61
Related LinksSMAJ18, SMAJ18A-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ18A-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ18A-E3/61
TOOL CRIMP STRAIN RELIEF MODULAR datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A SOT223 datasheet.pdf
Connector Plug Firewire (IEEE 1394) 6 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
IGBT MOD 7PAC 600V 75A NF SER datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
ZMOTION NICERA LENS NCL-10S datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE T 40A RB 2 datasheet.pdf