Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ18A-E3/61
SMAJ18A-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ18A-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Datasheet Download
SMAJ18A-E3/61.pdf
Availability of SMAJ18A-E3/61
QUANTITY
SMAJ18A-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ18A-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ18A-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.7A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ18A-E3/61
Related LinksSMAJ18, SMAJ18A-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ18A-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ18A-E3/61
RES SMD 43K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONTACT PIN SOLDER GOLD SIZE 22D datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" STR TIN datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 230MHZ 1CIRC datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 660MA 730 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 76POS datasheet.pdf