Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ20AHE3/61
SMAJ20AHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ20AHE3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA
Datasheet Download
SMAJ20AHE3/61.pdf
Availability of SMAJ20AHE3/61
QUANTITY
SMAJ20AHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ20AHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ20AHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ20AHE3/61
Related LinksSMAJ20, SMAJ20AHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ20AHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ20AHE3/61
CONN HEADER 60POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 342 I/O 484FBGA datasheet.pdf
10" HEAVY-DUTY UNIVERSAL MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR LASER 60M NPN 10-30VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1700UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2A 52 MOHM SMD datasheet.pdf