Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ28AHE3/5A
SMAJ28AHE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ28AHE3/5A
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA
Datasheet Download
SMAJ28AHE3/5A.pdf
Availability of SMAJ28AHE3/5A
QUANTITY
SMAJ28AHE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ28AHE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ28AHE3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.8A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ28AHE3/5A
Related LinksSMAJ28, SMAJ28AHE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ28AHE3/5A Details Description
Related parts for SMAJ28AHE3/5A
IC AMP HBT GAAS 5.9GHZ 16-QFN datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPS60120 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 1.64K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 110MA 33 OHM TH datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ10B M25 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE TRIPLE SZ24B M25 datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf