Micro Commercial Components (MCC) SMAJ33CA-TP
SMAJ33CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ33CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Datasheet Download
SMAJ33CA-TP.pdf
Availability of SMAJ33CA-TP
QUANTITY
SMAJ33CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ33CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMAJ33CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.5A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ33CA-TP
Related LinksSMAJ3, SMAJ33CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMAJ33CA-TP Details Description
Related parts for SMAJ33CA-TP
IC OTP 1MBIT 120NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
USB 1.1 INTERFACE CABLE datasheet.pdf
TRIAC 800V 10A TO-220FL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 83.5 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 28 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf