Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ33CAHE3/61
SMAJ33CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ33CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Datasheet Download
SMAJ33CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ33CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ33CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ33CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ33CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ33CAHE3/61
Related LinksSMAJ33C, SMAJ33CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ33CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ33CAHE3/61
CUTTER DIN RAIL 2.36" datasheet.pdf
IC DTYPE LATCH OCTAL 20SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 14DFN datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf