Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ54AHE3/5A
SMAJ54AHE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ54AHE3/5A
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMA
Datasheet Download
SMAJ54AHE3/5A.pdf
Availability of SMAJ54AHE3/5A
QUANTITY
SMAJ54AHE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ54AHE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ54AHE3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ54AHE3/5A
Related LinksSMAJ54, SMAJ54AHE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ54AHE3/5A Details Description
Related parts for SMAJ54AHE3/5A
FIXED IND 115UH 670MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
AP.M.1.11 datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.00V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CBL 5POS FMALE,RA-MALE,RA 500MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf